Onemocnění štítné žlázy, léčba

Štítná žláza je důležitým orgánem lidského těla. Stále více lidí však zaznamenává problémy se štítnou žlázou. Jak se dají zdravotní problémy tohoto rázu léčit? A jak poznáme, že naše štítná žláza není v pořádku?

Štítná žláza je důležitou součástí lidského těla. Má za úkol řídit metabolismus a to tak, že reguluje spotřebu kyslíku, rychlost látkové výměny i růst a vývoj. Pokud štítná žláza nepracuje tak, jak má, může se to u člověka projevit zvýšenou či sníženou aktivitou, což vede u mnohých k zdravotním komplikacím. V dnešní době je naštěstí možné nemocnou štítnou žlázu celkem snadno léčit.

K čemu slouží štítná žláza?

Štítná žláza je žlázou s vnitřní sekrecí. Tím se rozumí, že své produkty vylučuje do krevního oběhu, který jim pomáhat dostávat se k výkonným orgánům. Štítná žláza slouží k tomu, aby vychytávala z krve jód a tento využívala k tvorbě hormonů, které slouží k regulaci lidského metabolismu. Jde o hormony tyroxin a trijodthyronin. Tyto hormony jsou důležité v průběhu vývoje  a růstu, neboť určují rychlost látkové výměny v organismu a mají vliv na spotřebu kyslíku.

Příčiny onemocnění štítné žlázy

Příčiny můžou být pouze dvě. První příčinou je nedostatek jodu, který je pro činnost hormonů štítné žlázy naprosto nepostradatelný. Pokud nemá tělo dostatek jodu, pak dochází ke zvětšování štítné žlázy a tím se snižuje její funkce. Dochází k hypotyreóze. Druhou příčinou je abnormální imunitní reakce proti vlastním tkáním štítné žlázy. V důsledku toho může dojít k poškození štítné žlázy a dochází ke snižování její funkce. Nebo se může stát opak a to, že štítná žláza začne pracovat na 200 procent, začne vytvářet extrémní počet hormonů a její činnost je neúměrně zvýšená.

Onemocnění štítné žlázy

Mezi známé onemocnění štítné žlázy patří struma, hypotyreóza, hypertyreóza, záněty štítné žlázy a nádorová onemocnění štítné žlázy. Nyní si pojďme ke každému onemocnění říct několik slov.

Struma

Strumou se označuje zvětšení štítné žlázy. Jde o nejčastějším onemocnění štítné žlázy. Tato nemoc vzniká nedostatkem jodu. Ten je potřebný k tvorbě hormonů. Pokud se tělu nedostává jod, tak aby mohla štítná žláza správně fungovat i přes jeho nedostatek, tak zmohutní. Struma nebrání při polykání, ale pokud dojde k nadměrnému zvětšení štítné žlázy, může působit dýchací obtíže.

Hypotyreóza

Hypotyreózou se rozumí nedostatečná činnost štítné žlázy. Projevuje se zpomalením metabolismu, kdy lidé trpí únavou, pocitem hladu, zácpou, sníženou schopností koncentrace, depresemi, poruchami paměti a přibýváním na váze, neboť se v těle začnou hromadit tuky. Ženy, které trpí hypotyreózou, mají** delší menstruační cyklus**, což se zase projevuje na problémech s početím. Tato nemoc může vyústit až v onemocnění srdce. Hypotyreóza je nevyléčitelnou nemocí, ale nedostatek hormonů je možné u nemocného nahradit účinnými léky. Dávkování léků je nutné velmi pečlivě plánovat a sledovat, zda nedochází k vedlejším nežádoucím účinkům, kterými může být zvýšený** krevní tlak**, srdeční arytmie nebo osteoporóza.

Hypertyreóza

Hypertyreóza značí zvýšenou činnost štítné žlázy. Je pro ni charakteristické bušení srdce, třesení rukou, pocity horka, zrychlení tepu, snížení tělesné váhy, nespavost, nervozita, kratší menstruační cyklus, podrážděnost a otoky očí. Léčba má za úkol snížit abnormální aktivitu štítné žlázy. Této snahy lze docílit užíváním radioaktivního jódu, podáváním speciálních léků ke snížení produkce hormonů, nebo chirurgickým zákrokem, při němž se odstraní štítná žláza. Chybějící hormony se pak pacientovi dodávají do těla umělou cestou.

Záněty štítné žlázy

Záněty štítné žlázy se často vyskytují u dětí, u těhotných žen nebo u žen v přechodu. Jsou vyvolány přehnanou obrannou reakcí proti jejím tkáním, ne však nedostatkem jodu. Záněty se dělí na akutní a chronické.

Nádory štítné žlázy

Na štítné žláze se v některých případech můžou vyskytovat nezhoubné nádory. Zhoubné nádory jsou poměrně vzácné, ale i jejich výskyt se v posledních letech zvyšuje. Na štítné žláze se tvoří nádory epitelu – karcinomy, lymfomy nebo sekundární nádory, které sem dorazili metastázemi z jiného tělního orgánu.

Proč je štítná žláza tak důležitá?

Štítná žláza je považována za vnitřní továrnu lidského těla. Velmi významně ovlivňuje všechny procesy organismu. Má za úkol vyrábět hormony, které zajišťují správné fungování metabolismu cukrů, tuků a bílkovin, zajišťují růst, starají se o kostní a svalovou hmotu i o centrální nervový systém.

Jak poznat problém se štítnou žlázou?

Mezi první příznaky špatně fungující štítné žlázy patří ztížené polykání. K tomu dochází při zvětšení štítné žlázy. Jestliže se člověku něco nepozdává a má podezření na poruchu štítné žlázy, měl by okamžitě vyhledat lékaře, aby se co nejdříve zahájila adekvátní léčba.

Léčba štítné žlázy

Onemocnění štítné žlázy patří mezi dosti rozšířené nemoci. Hyperfunkce se vyskytuje u cca 2 procent populace, hypofunkce u cca 20 procent lidí. Štítná žláza se vyskytuje mnohem častěji u žen než u mužů a to v poměru 4:1. Na onemocnění má vliv ženské pohlaví, zevní prostředí, zásobení jodem, genetika, hormonální vlivy nebo prodělaný stres. Problémy se žlázou jsou zpravidla nemocí na celý život a tato nemoc je riziková především pro** rozvoj pozdějších zdravotních komplikací.**

Léčba hypotyreózy

Při zahájení léčby je potřeba zvážit stav organismu, biologický věk pacienta, a další choroby, které můžou být příčinou hypotyreózy. V rámci této léčby se podává Elroxin, Letrox, Euthyrox. Léky se podávají nalačno, s odstupem minimálně 20 minut od jídla nebo od dalších léků. Při stabilizaci stavu se provádí kontrola a laboratorní vyšetření jednou za rok.

Léčba hypertyreózy

Léčba hypertyreózy se dělí na dočasnou a trvalou. Hlavními léky k léčbě jsou Carbimazol, Thyrozol a Propycil.

Operace štítné žlázy

Operace se doporučuje především těm pacientům, kterým nedělá léčba medikamenty dobře, resp. kterým nezabírá. Operaci štítné žlázy podstupují především ženy, které plánují těhotenství, dále osoby s náročným stresovým povoláním. Operace je vhodná také u osob, které potřebují rychle vyřešit svůj zdravotní stav, také se doporučuje těm, kteří mají chronické onemocnění štítné žlázy.

Další léčba

Jedním z druhů léčeb štítné žlázy je léčba radiojódem. Ta se doporučuje u osob, který se vyznačují zvýšeným operačním rizikem. Je jakousi alternativou k operačnímu výkonu pacienta, který buď operaci odmítá, nebo pro něj není vhodná. Radiojed se více využívá v USA než v Evropě.

Na závěr

Pokud máte podezření, že Vaše štítná žláza není v pořádku, pak neváhejte a navštivte lékaře. Problémy se štítnou žlázou patří k dosti častým a dnešní medicína si s nimi dokáže dobře poradit. Jde o velmi častou nemoc, kterou onemocní převážně ženy, ale ani muži nejsou výjimkou. Zahajte léčbu včas a díky správné léčbě budete moci žít plnohodnotný život bez jakéhokoliv odříkání a ústupků.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id4211 (2731)


Přidat komentář