Migréna a její příčiny

Migrénou trpí velké množství převážně žen. Její průběh je velmi nepříjemný a bolestivý, postižený často není schopen práce. Odstraněním škodlivých faktorů: kouření, pití kávy a alkoholu, stresu a vhodnou léčbou můžeme projevy migrény potlačit.

Jakákoliv** bolest** signalizuje, že se v našem těle děje něco nepravého. U bolesti hlavy to však ve vetšině případů neplatí. Tato nejrozšířenější bolest se vyskytuje po těžkém dni, psychickém napětí, fyzickém vyčerpání a stresu, čili bolesti tenzní. Pokud se její charakter liší od obvyklé bolesti, popřípadě se stává chronickou, neměli bychom bolest podceňoavt. Může jít o příznak nejrůznějších chorob, někdy i velmi závažných. Při bolestech hlavy, které signalizují podezření na migrénu se proto doporučuje důkladné neurologické, oční i endokrinologické vyšetření pro vyloučení jiných chorob.

Au, bolí mně mozek!

V mozku nejsou přítomny nervy které vedou bolest, takže samotný mozek bolet nemůže, i když to tak můžeme cítit. Bolest vzniká v obalech mozku nebo tkáních nad nimi, tj. ve svalech, kůži nebo na povrchu kosti. Taková bolest** signalizuje choroby očí, uší nebo zubů**. Asi 75% všech bolestí hlavy se projevuje bez zjevné příčiny, nazýváme je primární bolesti. Zahrnují nejen tenzní bolesti, ale především** migrénu**.

Co je migréna a jaké má příznaky?

Migréna je** chronické onemocnění** charakterizované opakovanými záchvaty bolesti s doprovodnými příznaky: nevolnost až zvracení, větší citlivost na světlo, zvuky, pachy a podobně. Migrénu prožívá asi 20% žen a přibližně 6% mužů a postihuje všechny věkové kategorie. První záchvat se projevuje v dětství (častější výskyt je u chlapců - v pubertě je častější výskyt u dívek).Vzácně se vyskytuje i u kojenců. Možná jste se u svých potomků setkali s náhlou a silnou nevysvětlitelnou bolestí břicha bez zjevné příčiny. Tyto bolesti bývají doprovázeny zvracením, bez jakéhokoliv lékařského nálezu. Při** léčbě migrény** u dětí do patnácti let se musí postupovat obezřetně, léky totiž většinou obsahují chemické látky, které by mohly poškodit dětské vyvíjející se orgány. Nejvíc postižených je mezi 30.- 40. rokem života. Migréna nám nepůsobí pouze soukromé problémy a potíže, dokáže nás značně omezit i v zaměstnání a při společenských nebo sportovních aktivitách. Někteří migrenici dokonce musí volit nebo přizpůsobit své povolání s ohledem na svoji nemoc. Migréna naštěstí není život ohrožující nemoc. Migréna není jen všeobecně známá nesnesitelná bolest hlavy s dalšími nepříjemnými projevy, ale i laicky zvaná** oční migréna**. K jejím projevům patří blikání, jiskření, rozmazávání, chvění nebo vlnění viděného předmětu. U postiženého může dojít i k pocitu závratí, někdy dochází i k pádům.

Příčiny migrény

Příčiny vzniku migrény nejsou dosud prokazatelně a do všech detailů známy. Určitou úlohu hraje dědičná dispozice. Migrénou často trpí několik generací žen a mužů. Děje, které se odehrávají před a během záchvatu migrény v mozku, jsou velmi složité. Vlivem „spouštěčů“ dochází k aktivaci migrenického centra v mozkovém kmeni a dojde k pčechodným chorobným pochodům v mozkové tkáni. Dojde ke snížení prokrvení mozku, což dráždí některé mozkové nervy. Při snížení prokrvení pod kritickou mez dojde ke změnám ve vnímání. Na snížené prokrvení reagují cévy tím, že se rozšíří. Dalším jevem je uvolňování látek, které vedou k zánětu cévních stěn, což působí bolest. Migréna pak probíhá v záchvatech, které se opakují s různou frekvencí od několika týdnů až po ojedinělé v průběhu života. Záchvat trvá od čtyř do sedmdesáti dvou hodin s charakteristickým průběhem, který dělíme do pěti fází.

Fáze migrény

Fáze 1.: předzvěst – projevuje se zvýšenou únavou, změnou chuti, citlivosti na světlo a pachy, zadržením tekutin (tyto potíže se projevují několik hodin až dnů před záchvatem)

Fáze 2.: neobvyklé vjemy – záblesky před očima, dvojité vidění, snížená citlivost, obtíže s mluvením a udržením rovnováhy, brnění poloviny těla nebo jedné končetiny (záchvat se dostaví do jedné hodiny)

Fáze 3.: středně silná až silná bolest hlavy, nejčastěji jednostranná, pulsující charakter bolesti, nucení na zvracení, ospalost, citlivost na hluk

Fáze 4.: odeznívání, zvracení a hluboký spánek

Fáze 5.: postupné zotavování, snížená chuť k jídlu, velká únava, slabost

Faktory, které se můžou stát spouštěčem záchvatu migrény:

  • dlouhodobý stres
  • častá únava
  • prudké, blikající nebo chvějící se světloplachost
  • špatné, nepravidelné stravovací návyky
  • mléčné produkty
  • kofein, alkohol, přísady do jídel
  • antikoncepční pilulky (některé typy antikoncepce při dlouhodobém užívání mohou naopak migrenózní projevy zmírnit – zkušení lékaři rádi poradí)
  • menstruace - u žen je migréna téměř ve všech případech spojována právě s menstruačním cyklem. Záchvat migrény nastupuje nejčastěji týden před menstruací. V průběhu těhotenství obvykle dochází ke značnému zlepšení především díky zvýšené produkci endorfinů. To je dobře, protože běžné léky na migrénu nejsou pro těhotné ženy vhodné.

Většina lidí dlouhodobě trpících migrénou svoje spouštěče důvěrně zná. Pro někoho je takovým spouštěčem častý** nedostatek spánku** a** pobyt v hlučném prostředí** nebo jen hladovění či psychické vyčerpání, u jiného záchvat spolehlivě vyvolá určitý druh potraviny, například ostrá nebo příliš aromatická koření, čokoláda, kakao, ořechy, druhy sýrů i červeného vína. Postižení se proto snaží „svým“ spouštěčům vyhnout.

Migréna a menopauza

Četné hormonální změny, které ženy na rozdíl od mužů během života provázejí mohou být příčinou jejich migrény. Nepravidelná menstruace těsně před nebo v průběhu menopauzy záchvaty migrény může ještě zhoršit. Naopak absence menstruačních cyklů po menopauze u většiny žen způsobí výrazné zlepšení a ústup bolestí hlavy.

Migréna a správná léčba

Odhaduje se, že v Česku trpí** migrénou** okolo jednoho miliónu lidí a pouze 5-10 % z nich je léčeno správně. Správná léčba se vždy zaměřuje na ovlivnění všech spouštěcích faktorů, které vyvolávají záchvaty, tj. stres, deprese, nedostatek spánku, časté redukční diety, hladovění nebo naopak přejídání, nadměrná psychická a fyzická zátěž, alkohol, kouření, nadměrný hluk a podobně. Mnohdy pouhou změnou životosprávy klesne četnost záchvatů. Mezi další léčebné postupy patří fyzikální terapie, rehabilitace, akupunktura a skupresura, které mohou pomoci zvlášť při léčbě akutního záchvatu i jako prevence. Tyto metody se používají i k zastavení již probíhajícího záchvatu.

Nebojme se léků

Z hlediska především dlouhodobé léčby jsou vhodné speciální přípravky, například Imigran, Relpax nebo Zomig. Užívají se ve formě tablet, podkožní injekce nebo nosního spreje. Léčba se zahajuje pokud má pacient více jak tři záchvaty měsíčně nebo záchvat trvá déle než 48 hodin, popřípadě pokud nefunguje léčba akutního záchvatu. Ovšem univerzální tabletka, která by pacienta okamžitě zbavila potíží neexistuje. Léčebná terapie je vždy individuální a komplexní. Existují však doplňky stravy, které mohou působit preventivně nebo průběh migrény zmírnit. Jedná se o** bylinné čaje, extrakty, různé přípravky a kapsle z bylin**. Často stačí používat doplňky stravy jako pomoc při projevy stresu, únavy a psychických problémů. Doplňky stravy často tyto příčiny spuštění záchvatu migrény dokážou potlačit.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id3983 (2468)


Přidat komentář