Jak ošetřovat sluneční spáleniny

Neodhadli jste dobu trávení času na slunci a spálili jste se? Co dělat, abyste zmírnili účinky spálení a zbavili se bolesti co nejdříve? Vyzkoušejte naše rady, po nichž se Vám jistě uleví.

Sluneční spálenina přestavuje více či méně bolestivé zarudnutí kůže včetně zánětlivé reakce kůže. K takové nežádoucí reakci dochází nadměrným působením slunečních paprsků na kůži. Sluneční spálenina může být mírná s lehkým zarudnutím, nebo si člověk může přivodit spáleninu střední, která je charakteristická malými puchýřky a tato forma spáleniny je již závažná a nebezpečná. Vyznačuje se rudou kůží, třesavkou a horečkou. Spálenina se projeví maximálně do 24 hodin od spálení, do této doby dosahuje svého maxima. Pokud můžete, vyhýbejte se přímému slunci a předcházejte slunečním spáleninám, jak nejlépe dokážete. Nejenže se vyhnete poškození kůže, což urychluje stárnutí, ale nadměrné působení slunečních paprsků zvyšují riziko vzniku rakoviny kůže.

Kdy je pobyt na slunci nebezpečný?

Délka působení slunečních paprsků, které vytvářejí na naší kůži spáleniny, je různá s ohledem na individualitu kožní pigmentace každého jedince, na zeměpisnou polohu, na roční období i denní dobu. Slunce je pro nás nebezpečnější v tropických zemích, kde jsou paprsky slunce podstatně silnější než u nás. Vliv má také denní doba. Člověk by neměl svou kůži vystavovat přímému slunci mezi 10 a 15 hodinou, kdy je opět slunce nejsilnější. Přirozenou ochranou organismu proti slunečnímu záření je melanin, což je kožní pigment, který pohlcuje sluneční UV paprsky. Méně kožního pigmentu mají lidé světlí, se světlými vlasy a světlými oči, i když není to vždy pravidlem. Tmaví lidé s tmavými vlasy i očima jsou méně náchylnější ke spálení.

Příznaky spálení kůže od slunce

Mírné spáleniny kůže se projevují růžovou a začervenalou pokožkou. Na dotyk je kůže horká. Středně těžké spáleniny se projevují rudou kůží, na které se vyskytují malé, průhledné až bílé puchýře. Tyto svědí a postupně praskají. Těžké spáleniny kůže ze slunečního záření se vyznačují tmavočervenou kůží, která je poseta puchýřky, ovšem není to pravidlem. Těžké spáleniny doprovází zimnice, bolesti hlavy, nevolnost, horečka i závratě. Pokud se některý z těchto příznaků vyskytuje, měli byste vyhledat lékaře a nechat pokožku vyšetřit kožním specialistou.

Léčba slunečních spálenin

Volně dostupné potravinové doplňky nepomůžou lidem předejít různým zdravotním problémům ani nemocem, které jsou způsobené nadměrným působením slunečního záření na pokožku. Natřená kůže kvalitním krémem či jiným doplňkem však může zmírnit obtíže a škody, které vznikly spálením. Léčení slunečních spálenin přináší člověku okamžitou chladivou úlevu. Pokud je Vaše kůže poznamenaná mírnými spáleninami, pak postačí, když do chladné koupele přidáte 10 kapek heřmánkového oleje a 10 kapek levandulového oleje. Do takto připravené lázně se na 30 minut naložte, čímž zmírníte bolesti a zvlhčíte kůži. Ulevit a pomoci Vám může i vlažná koupel, která obsahuje šálek rozpuštěné jedlé sody. Pokud jsou Vaše spáleniny závažnější, pak potřete popálenou kůži směsí levandulového a heřmánkového oleje spolu s neutrálním olejem např. mandlovým. Takto připravenou směs nanášejte na poškozená místa dvakrát denně. Co dalšího zklidňuje spálenou kůži, je heřmánkový nebo měsíčkový krém, který navíc urychluje hojivý proces. Použít můžete také gel z aloe vera. Vážnější spáleniny už vyžadují krém s obsahem vitaminu E, který podporuje hojení a zabraňuje zjizvení na kůži. Vnitřně můžete užívat rybí tuk, který obsahuje omega – 3 mastné kyseliny. Ty také podporují hojení a zmírňují zánětlivé reakce.

Jak předejít slunečním spáleninám

Nezůstávejte vystaveni přímému slunečnímu záření v době od 10 hodin do 15 hodin. V této době je ultrafialové záření nejsilnější. Vždy používejte krém s ochranným UV faktorem minimálně patnáct. Noste vzdušný oděv, košile nebo bavlněné šátky a hlavu chraňte kloboukem s širokým okrajem, který poskytne plnou ochranu Vašemu obličeji.

Kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc?

Lékařskou pomoc vyhledejte vždy, když máte současně** zimnici, bolesti hlavy a horečku** nebo závratě. Lékaře navštivte také tehdy, pokud se Vám na spálené pokožce vytvořily velké puchýře, nebo pokud máte opravdu silné bolesti nebo svědění.

První pomoci při ošetření slunečních spálenin

Jako první pomoc můžete použít na spáleniny** obklad z bavlněné látky**, kterou namočíte do studeného mléka. Dále můžete postižené místo potřít maskou, kterou vytvoříte z tvarohu, jogurtu nebo ze syrovátky. Kyselina mléčná působí totiž protizánětlivě a zarudnutí byste se měli zbavit do 48 hodin. Tato opatření je však možné použít pouze u mírných slunečních spálenin. Těžší sluneční spáleniny vyžadují odbornou pomoc.

Jak správně léčit sluneční spáleniny?

Pokud se rozhodnete vystavit pokožku slunci, aniž byste se natřeli ochranným krémem, vždy riskujete bolestivé a hlavně nebezpečné spálení pokožky. Spálená pokožka bolí, svědí a může být podkladem pro vznik rakoviny kůže. Proto je potřeba pokožku správně po jejím spálením ošetřovat. Jak na to?

Ošetřete pokožku rychle!

Pokud Vás pokožka svědí, cítíte na ní brnění, píchání nebo mravenčení, navíc je růžová nebo červená, ihned zanechejte opalování nebo činnosti na slunci a schovejte se do stínu. Vznik sluneční spáleniny je dosti pomalý a trvá až 6 hodin. Až poté se spálení pokožky plně projeví. Proto i když pozorujete při pobytu na slunci růžovou pokožku, můžou Vás o pár hodin později překvapit silné bolesti a rudá pokožka.

Zvlhčujte pokožku

Pokožku musíte zvlhčovat. Nejdříve z ní odstraňte veškeré nečistoty, opalovací krém nebo make-up. Nejlépe uděláte, když použijete k odstranění nečistot vlažnou nebo studenou sprchu. Následně pokožku zvlhčete krémem. Ideální je ten s obsahem panthenolu nebo s aloe vera. Pokožka musí být stále vlhká, proto emulze nanášejte opakovaně.

Pijte dostatek tekutin

Každá spálenina dostává z těla pryč tekutiny. Navíc při pobytu na slunci se více potíte. Proto do těla dostaňte zpět ztracené tekutiny. Nejlepší jsou minerální vody.

Zhodnoťte stupeň spálení

Sami byste měli zhodnotit, zda jsou Vaše spáleniny mírné, nebo zda je již nutné navštívit lékaře. Pokud však Vaše sluneční spálení doprovází vysoké horečky a zimnice, nebo máte tělo poseté puchýřky, pak je nutné vyhledat odbornou pomoc.

Závěr

Sluníčko k létu patří, stejně jako opalování u moře, na koupališti nebo na zahradě u bazénu. Je ale nutné dbát zvýšené opatrnosti a nepodceňovat kvalitní UV opalovací krémy, bez kterých byste na slunce vůbec neměli vycházet. Vedle krému používejte vhodné oblečení, odpočívejte ve stínu a nevycházejte na slunce v tu nejvíce nebezpečnou dobu, kdy slunce svítí nejintenzivněji. Jestliže už jste se spálili, snad Vám náš článek pomůže se spálenin rychle a bezpečně zbavit bez jakýchkoliv nepříjemných a nežádoucích následků.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id4210 (2730)


Přidat komentář