Co dělat při bodnutí hmyzem

S nadcházejícím létem a teplým počasím trávíme stále více času venku. Ale najednou něco zabzučí a pak nás něco píchne a nepříjemnost je na světě. Hmyzí bodnutí svědí, pálí, bolí. Ale jak se ho zbavit? Máme pro Vás několik rad a triků

Již s nástupem jara a prvními slunečními paprsky nás odborníci varují před rizikem opalování. To ale neplatí jen na jaře, nýbrž hlavně v létě. Spálení kůže ale není jedinou hrozbou, které byste s nástupem teplého počasí měli věnovat zvýšenou pozornost. Hmyz, který se po zimě probouzí a aktivně funguje až do další zimní sezóny, je pro nás nejen obtížný, ale také nebezpečný. A to hlavně v případě, že se neubráníme kousnutí či bodnutí.

A pak už to všichni známe: svědí, natéká, bolí. A my máme pocit, že bychom si postiženou část těla nejraději rozškrábali až takříkajíc do krve.

Mezi nejběžnější bodavý hmyz nejen v letním období patří bezesporu komáři, ovádi, muchničky, bodalky, různé druhy malých mušek, ale také blechy nebo vši. A samozřejmě nesmíme zapomínat ani na včely, vosy, sršně, čmeláky a další jedince hmyzí říše.

Problém není jen v tom, že hmyzí bodnutí je nepříjemná záležitost, která svědí a nehezky vypadá, ale někteří zástupci hmyzu mohou také přenášet různé nemoci (např. komáři), díky nimž pak strávíme nějakou dobu v posteli.

Každý reaguje jinak

S hmyzím bodnutím se člověk setkává nesčetněkrát v životě. Při střetu žihadla s člověkem se do těla dostává jed, který vyvolává prudkou toxickou reakci. Jed každého hmyzu je jiný, ale na nás působí všechny velmi podobně. Ale každý lidský jedinec reaguje na hmyzí bodnutí jinak. Někomu se udělá jen malý červený flíček s pupínkem, který nepříjemně svědí a chvíli nám otravuje život, jinému postižená část opuchne a je velmi bolestivá. Může se také stát, že jste na bodnutí od určitého hmyzu alergičtí, aniž o tom třeba víte. Také se stává, že i když jste alergičtí na včelí bodnutí, to vosí Vám nic neudělá a vyskytnou se jen běžné obtíže hmyzího bodnutí. Alergická reakce ovšem může přerůst až v anafylaktický šok.

Anafylaktická reakce

Jedná se o akutní reakci lidského těla na styk s dráždivou látkou, tzv. alergenem. Jde o velmi závažnou situaci, která v krajním případě ohrožuje lidský život. Projevuje se jako velmi prudká změna zdravotního stavu, vyskytují se nečekané dýchací obtíže, neklidné a úzkostné stavy, zrychlený srdeční pulz, nevolnost a závratě, otok a červené pupínky mimo postiženou oblast.

U postiženého se musí v případě potřeby odstranit žihadlo, omýt a vydesinfikovat postižené místo. Je vhodné oblast ochlazovat a postiženému dát léky (má-li je u sebe). Anafylaktická reakce na bodnutí hmyzem není nijak výjimečná, ale také není běžná. Lidé, kteří již zažili alergickou reakci na hmyzí bodnutí, ví, že se pravděpodobně zopakuje, ale dávají si větší pozor a pro možný případ u sebe mívají odpovídající léky (antihistaminika, adrenalin). I tak je ale anafylaktický šok nebezpečnou záležitostí.

Při anafylaktické reakci je nutné zavolat záchrannou službu, i přesto, že se již postižený cítí lépe. Může být stále ohrožen na životě, a proto je lepší podstoupit lékařskou prohlídku.

První pomoc při bodnutí hmyzem

Pokud už se stalo, nedá se nic dělat. Tedy skoro. Určitě se různými způsoby dají zmírnit následky. Záleží jen na nás, zda zvolíme moderní pomoc nebo rady babiček. Vhodné je využít obojího a vhodně vše zkombinovat. Pro obě metody stejné je ale vyjmutí žihadla, pokud zůstalo v místě vpichu. Buďte ale opatrní a zadeček příliš nemačkejte, aby se do těla nedostalo ještě více jedu. Je-li postižena část, kde je vyjmutí žihadla obtížné nebo příliš bolestivé, obraťte se na lékařskou pomoc.

Je důležité, která část těla byla „napadena“. V případě, že se jedná o dutinu ústní nebo její přímé okolí (zejména rty a krk) a postižená oblast rychle reaguje na bodnutí, je určitě lepší obrátit se na linku 155, jelikož se může postižený i udusit. Místo vpichu se musí chladit, proto se doporučuje kostka ledu do úst, zmrzlina, popř. ledový zábal. Na linku první pomoci volejte i tehdy, pokud se dotyčný necítí nejlépe, otok je příliš velký, má neočekávané obtíže, zvrací, je mu nevolno.

Na přírodu přírodou

Pokud nechceme sahat po chemických přípravcích z lékáren apod., je určitě vhodné se řídit různými „babskými“ radami. Nejčastěji se využívá ocet, cibule, jablko, citron, jedlá soda nebo mýdlový roztok. Pokud nás bodne vosa nebo sršeň, je vhodné místo ochladit studenou vodou a poté na ránu přiložit plátek cibule nebo citronu, dát octový zábal či potřít vpich lihem. Dobře se osvědčilo i jablko. V případě bodnutí včelou přikládáme mýdlový roztok nebo jedlou sodu. Na muchničky, komáry a další okřídlenou "havěť" působí jak ocet, tak ledové obklady. Z postižené oblasti tím ubereme horkost, otok se nebude zvětšovat, ale naopak začne ustupovat.

Je nutné otok nedráždit škrábáním, prodlužuje se tak doba rekonvalescence. Snažte se postiženou oblast co nejvíce chladit, popř. opětovně aplikovat cibuli či ocet. Dle reakce našeho těla trvá doba regenerace různě dlouho. Ty nejhorší příznaky by ale měly přejít do druhého dne, postupně se otok bude zmenšovat a pupínek zmizí zhruba do týdne.

Bez chemie ani ránu

Přestože jsou výše uvedené rady mnohdy účinné, otok a celá postižená část svědí a dočasně nám znepříjemňuje bytí. V určitých případech se otok ani po přírodním léčení nezmírňuje a je třeba nasadit razantnější léčbu. Na trhu je velké množství přípravků a některé z nich mohou dokonce zabránit alergické reakci.

V lékárnách jsou volně dostupná antihistaminika, např. Zyrtec, Analergin, Dithiaden a další, což jsou léky, které se nejčastěji používají na alergické reakce. Je vhodné je užít v případě neustupujícího či zvětšujícího se otoku nebo jen jako prevenci po bodnutí hmyzem.

Ve větších obchodech, lékárnách i na internetu se také dají zakoupit nejrůznější přípravky po bodnutí hmyzem. K dostání jsou ve formě krémů, gelů, roll-on tyčinek, náplastí. Mají chladivý efekt, znecitlivují postižené místo, desinfikují, snižují pocity pálení a svědění a tím přinášejí okamžitou úlevu. Mohou se nanášet několikrát denně a stačí jen malé množství, které vetřeme na postižené místo a necháme chvíli zaschnout.

Jak se bránit

Lidé se neustále vyvíjí a ani hmyz nezůstává pozadu. Tedy alespoň co se týče zákeřnosti a snad i imunity vůči různým ochranným prostředkům, které pak musíme nanášet častěji. Není ale na škodu se před případným bodnutím chránit. Použití repelentních přípravků, vyhýbání se stinným křovinatým místům, nechodit bosky po trávníku. Již jen těchto pár věcí nás může ochránit před nepříjemnými zážitky z hmyzího bodnutí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id4209 (2729)


Přidat komentář