Biopotraviny - seznamte se s nimi

Jaké si kupujete ovoce? V čem se liší běžný citrón od bio citrónu? U bio citrónu nemusíte řešit, jak zbavit jeho kúru chemického ošetření. Obecně u biopotravin máte jistotu, že je jim věnována větší pozornost, co do kvality, ale také hygieny zpracování.

Představení biopotravin

Jaký je rozdíl mezi běžnými a biopotravinami? Biopotraviny především pochází z ekologického zemědělství. Pro biopotraviny je také charakteristické, že obsahují výrazně menší množství Éček neboli přídatných látek. U biopotravin je kladen důraz na zcela přirozené suroviny, ale také výrobní postupy zpracování.

Víte, co vlastně jíte?

Ne vše, co má lákavý, barevně vyvedený obal, ještě vypovídá o kvalitě obsahu. Na druhou stranu je však vcelku logické, že nakupujeme i očima. Sami řekněte, po jaké potravině spíše v regálu sáhnete, po pestrém, veselém a barevném obalu, nebo po obalu v přírodních barvách?

Skutečně je však vaším cílem koupit si „jen“ obal? Vždyť ho po vyprázdnění potravin vyhodíte. Mnohem důležitější je, co se ukrývá v obalu. A to by mělo být pro každého kupujícího stěžejní.

Označení biopotravin

Jak poznáte, že máte před sebou biopotravinu? Jakých znaků je dobré si všímat? To, že se jedná o biopotravinu, můžete jednoduše poznat díky bio logům. Na výrobcích je možné spatřit bio loga podle státu, ze kterého daná potravina pochází. Naše výrobky poznáte podle tzv. zebry. Jedná se o české bio logo. Je však možné používat českého bio loga u dovezených biopotravin z jiných zemí, než je Česká republika. Příslušný dovozce však musí nejprve požádat o český bio certifikát.

Kromě českého bio loga, můžete na obalech biopotravin spatřit německé bio logo, kanadské bio logo, DEMETER bio logo, ale také bio logo Evropské unie aj.

Pozor na marketingové triky s bio označením

Výrobci i prodejci potravin si jsou vědomi toho, že nemalé řadě jedinců není jedno, co jedí. A také ví, že masa slyší a je celkem lehce ovlivnitelná za pomoci reklamy. Ne vždy je však reklama plně vypovídající. Je třeba číst „mezi řádky“. Vstoupíte-li například do prodejny, kde bude například uvedeno zaručeně čerstvé a zdravé potraviny v bio kvalitě, neznamená to ještě, že se jedná o biopotraviny. A nemáte-li zkušenosti s nákupem bio potravin, pak asi nejspíš nebudete zkoumat každý obal, zda nese některý z výše uvedených log. Jen však díky oficiálnímu označení, si můžete být jisti, že se skutečně jedná o biopotravinu.

Jistota v kvalitě biopotravin

Jak si můžete být jisti, že potraviny označené některým z výše uvedených log, jsou skutečně kvalitní a bio? Jak výrobci, tak ekofarmám i distributoři, kteří se specializují na biopotraviny, bývají v pravidelných termínech, ale i namátkově kontrolováni, a to příslušnými kontrolními organizacemi. Tím máte zaručené, že se na pulty dostanou kvalitní a skutečné biopotraviny.

Cena a kvalita biopotravin

Biopotraviny máme spojené s vyšší cenou. Někteří však vidí jen tuto vyšší cenu a nic dalšího. Jenže za vyšší cenu také obdržíte náležitou kvalitu. Krom toho biopotraviny jsou našemu zdraví velmi prospěšné. Navíc biopotraviny také lépe chutnají. Řekněte si při rozhodování, zda sáhnout po normální, nebo bio mouce, zda je pro Vás důležité zdraví, vitalita, energie, či nikoliv. Díky biopotravinám nebudete Vaše tělo zanášet zbytečnými přídatnými látky, které Vaše tělo nevyužije a spíše bude mít negativní vliv.

Šetrná výroba biopotravin

Biopotraviny jsou vyráběné šetrněji, než klasické potraviny. Kupříkladu se při výrobě nepoužívají konzervanty. Také půda a příroda obecně kvituje biopotraviny. U biopotravin se používá skutečně jen minimum chemických prostředků.

Vychutnejte si barvu, vůni i chuť biopotravin

Pro biopotraviny je nejen charakteristické, že je u nich použito mnohem méně přídatných látek. Jejich vůně, barva i chuť je výraznější.

Pokud byste měli možnost srovnání například dvou shodných odrůd jablek, byli byste nejspíš překvapeni, jak se liší vypěstované bio jablko, od chemicky ošetřeného jablka.

Nakupujeme biopotraviny

Poptávka po biopotravinách stoupá. Celé řadě z nás není lhostejné zdraví naše a našich dětí. Zcela nahradit jídelníček biopotravinami však není mnohdy možné z důvodu cen, ale také dostupnosti a nabídce samotných biopotravin. Kde je možné si koupit biopotraviny? Bydlíte-li ve větším městě, pak máte situaci ulehčenou. Povětšinou najdete specializované obchůdky se zdravou výživou. Kromě těchto obchůdků však můžete také zavítat na pravidelně pořádané farmářské trhy.

Biopotraviny na farmářských trzích

Na trzích můžete najít nejen ovoce, zeleninu, ale také sýry, tvarohy, masné výrobky, bylinky, mouku aj. Zavítáte-li na některý z** farmářských trhů**, pak si budete moci zakoupit řadu kvalitních a současně čerstvých potravin. Navíc Vaším nákupem podpoříte ekologické zemědělství, jako takové.

U biopotravin se nemusíte bát zbytků antibiotik

Jak se vůbec mohou u potravin vyskytovat zbytky antibiotik? Je to především dáno tím, že se do krmiva hospodářských zvířat kolikráte přidávají rozličné preventivní léky, ale také již zmíněná antibiotika. A nestrávené léky, antibiotika se mohou dostat do mléka, sýrů, ale také masa. Něco jiného je to však u biopotravin. Zemědělci, kteří dodávají na trh bio výrobky, totiž nesmí podávat hospodářským zvířatům žádná antibiotika, ani další preventivní léky. Již to je důvod, proč dát přednost spíše biopotravinám, před klasickými potravinami.

Antibiotika snižují imunitu

Příliš časté podávání antibiotik má za následek oslabování obranyschopnosti organismu. Možná sami o sobě nejdete k praktickému lékaři co je rok dlouhý. A přesto se můžete potýkat s únavou, častým nachlazením apod. Důvodem může být snížená imunita.

Výměna potravin se zbytky antibiotik za biopotraviny

Pokud jíte značné množství potravin, které obsahují zbytky antibiotik, pak se tento fakt může negativně promítnout do Vašeho zdraví. Zkuste jíst po dobu několika týdnů biopotraviny. Uvidíte, jaká změna u Vás nastane. Můžete se cítit plni energie, pozitivní nálady. A to vše díky biopotravinám.** Biopotraviny** jsou sice o něco dražší, Vaše zdraví však za to jistě stojí. Kromě toho, Vaši vitalitu a energii budete potřebovat nejen v osobním, ale také pracovním životě.

Mýty okolo biopotravin

Celozrnné potraviny mají s biopotravinami společné minimálně jedno. Neplatí bohužel to, co je zdravé, tak můžete konzumovat v libovolném množství, aniž byste se to neprojevilo na Vaší postavě. Kupříkladu takové musli je velmi chutné, a tak se jí tzv. samo. Jenže musli spolu se sušeným ovocem, představuje přímo kalorickou bombu.

Pokud byste si dali každý den k snídani vrchovatou misku, tak sice získáte energii na celé dopoledne, ale také více kalorií, než potřebujete.

To samé platí u biopotravin. Jsou sice v porovnání s běžnými potravinami zdravější. Kalorie však obsahují také. I v biopotravinách jsou sacharidy, tuky aj. A tak, i v jejich případě je třeba si hlídat, kolik toho sníte, hlídáte-li si linii.

Kratší skladovací lhůta u biopotravin

Pomineme-li o něco vyšší cenu u biopotravin, za kterou však dostanete mnohem vyšší kvalitu, pak skýtají biopotraviny jedinou nevýhodu. A tou je kratší možnost uskladnění čerstvých potravin. Chemicky ošetřené potraviny totiž vydrží mnohem delší dobu a nebývají také napadené rozličnými, zdraví nebezpečnými škůdci. V případě biopotravin si tedy nedělejte žádné velké zásoby.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id4133 (2635)


Přidat komentář