Podlahářské práce - Kladno

Podlahová krytina zabírá v interiéru největší plochu. Zároveň esteticky doplňuje celý interiér. Již z toho důvodu bychom měli věnovat výběru podlahové krytiny náležitou pozornost. Měla by být nejen praktická, ale i zajímavá.

 

Jak vybrat podlahovou krytinu?

Výběr podlahové krytiny není vůbec jednoduchý. Většinou se dnes doporučuje sladění podlahových krytin v celém domě. To však není příliš vhodné. Podlahovou krytinu byste měli vybírat především podle nároků jednotlivých místností a jejich zařízení. Tam, kde se hodí dřevěná podlaha, se nemusí hodit dlažba a podobně. Jednotlivé místnosti mají různé nároky, přesto lze podlahové krytiny zajímavým způsobem sladit. Pomůže vám zkušený podlahář. V nabídce je spousta prahů a přechodových lišt, které dokáží jednotlivé podlahové krytiny spojit. Mohou tak vzniknout zajímavé interiérové prvky.

Úprava podkladu

Každý, kdo se rozhodne pro položení podlahové krytiny, by si měl uvědomit, že je nutné nejdříve** odstranit starou podlahovou krytinu a připravit podklad pro novou.** Je velmi důležité, aby podklad pro novou podlahovou krytinu byl co nejrovnější a nejhladší. Jen tak dosáhnete maximální životnosti jednotlivých podlahových krytin. Podklad se nejčastěji připravuje pomocí speciálních samonivelačních stěrek. Ani sebedokonalejší strojově nalitý beton nikdy není dostatečně hladký, je neuzavřený a může se po nějakém čase začít v nejfrekventovanějších místech drolit. Praskliny v betonu se musí vyspravit a vytmelit. Teprve pak se může použít samonivelační stěrka. Pokud je nutné před stěrkou použít penetračního nátěru, je nutné vybrat ten správný. Špatně vybraný nátěr může v budoucnu činit problémy. Podlahy také nelze pokládat na čerstvě vylitý podklad betonem. Beton musí asi jeden měsíc zrát. Teprve až vyzraje a vyschne, může se na něho položit podlahová krytina. Pokud není doba dodržena, může se krytina vlnit a zdouvat.

Celoplošné lepení

Ještě donedávna se podlahové krytiny buď pokládaly na volno, nebo jako plovoucí. Bylo to zejména z důvodů škodlivosti lepidel. Dnešní lepidla jsou však ekologická, neobsahují žádné škodlivé látky a** jsou zdravotně nezávadná,** což dokazují speciální testy zkušeben. Lepené podlahy mají oproti podlahám na volno určité výhody. Tou hlavní je mnohem** vyšší životnost**, kterou přilepení k podkladu zvýší až o jednu třetinu. Také to, že podlahová krytina leží pevně na podkladu, nevlní se ani nijak neodchlipuje je výhodné. Nejčastěji se lepí podlahy ze čtverců, korek, parkety, linoleum, PVC a marmoleum. Koberce se přímo nelepí, ale fixují se. Jsou upevněny metodou takzvaného suchého zipsu. Ta umožňuje v případě potřeby koberec sundat.

Plovoucí podlahy

Tyto podlahy se montují na speciálně připravený hladký a rovný podklad. Je nutné položit pod tyto podlahy folii proti vzlínání vlhkosti. Také folie proti kročejovému hluku je nezbytná. Pokud by se tyto folie opomněly, tak v patře pod vámi bude slyšet každý váš krok. Dnes se však vyrábí i plovoucí podlahy, které mají folii přilepenou přímo na jednotlivé lamely. Lamely do sebe zapadají pomocí speciálních zámků. Zásluhou toho je možné je v případě potřeby rozebrat. Při výběru byste měli dbát na dostatečnou sílu jednotlivých lamel. Pokud jsou lamely slabé, může docházek jejich vylamování.

Podlahy na roštech

Tyto podlahy se používají všude tam, kde není možné vyrovnat podklad. Jejich výhodou je pružná chůze, rychlá pokládka, možnost položení na podlahové topení, nevýhodou je to, že zásluhou volného položení může podlaha vrzat.

Dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy patří k těm nejkrásnějším. Mají výborné mechanické aizolační vlastnosti, ale především schopnost opakovaných renovací dřeva. Tyto podlahy se pořizují na velmi dlouhou dobu. Vybírat můžete z různých druhů dřev. Vždy je však lépe volit tvrdé dřevo. Dnes můžete vybírat také z exotických dřev, která mají zajímavý vzhled a jsou vysoce odolná. Jejich cena je ovšem vyšší. Dřevěné podlahy jsou nabízeny ve třech základních typech. Dřevěné masívní prkenné podlahy, dřevěné třívrstvé podlahy a dřevěné parkety.

Korkové podlahy

Jsou další přírodní krytinou. Svou jedinečnou strukturou umožňují příjemný a nehlučný nášlap. Mezi další výhody patří výborná tepelná izolace, kvalitní zvuková izolace, snadná údržba a nízká cena. Korek lze instalovat lepením nebo jako plovoucí podlahu.

Bambusové podlahy

Jsou sice dražší, ale za to velmi odolné. Odolávají chemikáliím, mastnotě, nárazům i opotřebení. Jsou velmi tvrdé a nepotřebují povrchovou úpravu. Jedinou nevýhodou je jejich hlučnost. Proto je důležitá kvalitní ochrana před kročejovým hlukem.

Marmoleum

Je** naprosto přírodní druh linolea**. Jeho základ tvoří lněný olej, nášlapná vrstva je složena z korkové drti, pryskyřice, vápence a dřevité moučky. Výhody marmolea předčí očekávání. Marmoleum je odolné mechanickému poškození, ohni, výborně tepelně izoluje, má antistatické a antibakteriální vlastnosti, výborně se udržuje a je dlouhověké. Jeho životnost se uvádí až padesát let. Vyrábí se v mnoha barevných variacích, které lze navzájem kombinovat. Pokládat lze buď lepením nebo jako plovoucí podlaha.

PVC

Dnešní** PVC** má naprosto odlišné vlastnosti od těch dřívějších. Je měkké, ale dostatečně odolné. Má dobrou izolační i tepelnou izolaci, velmi dobře se udržuje a i výběr barevných a designových provedení je opravdu velký. Nejčastěji se pokládá lepením.

Laminátové podlahy

Jde o nejrozšířenější druh podlahy vůbec. Tyto podlahy jsou vhodné prakticky do všech interiérů. Vyrábějí se v několika třídách odolnosti. Nejodolnější třída je určena do komerčních prostor, ostatní do prostor, kde nejsou tak vysoké nároky na opotřebení. Mezi** výhody** těchto podlah patří otěruvzdornost, barevná a vzorová stálost, velký výběr vzorů a odstínů a nízká cena.** Nevýhodou** je malá odolnost proti vodě.** Laminátové podlahy** lze pokládat jako plovoucí i lepené. Důležitá je správná příprava podkladu, ošetření proti možnosti vzlínání vlhkosti a také proti kročejovému hluku u pokládky formou plovoucí podlahy.

Koberce

Koberec je tradiční podlahovou krytinou, naplňující představy o komfortním bydlení s relativně nízkými náklady a rychlou pokládkou. Lze ho pořídit v různých cenových kategoriích. Přírodní koberce patří do exkluzivních koberců, které jsou samozřejmě dražší, ale také trvanlivější. Koberce s umělými vlákny se často vyrábějí jako celoplošné. Jsou velmi rychle položené a zároveň jejich cena není vysoká. Tento typ koberců se rozlišuje na zátěžové a bytové. Výhody koberců jsou zřejmé. Je to především komfort chůze i možnost pohodlí a také krásný vzhled. Nevýhodou je ovšem údržba. Přestože se koberec často vysává, tak víří prach.

Kombinace podlahových krytin s koberci

Vhodné je kombinovat jednotlivé druhy podlahových krytin s kusovými koberci. Tím se dosáhne větší tepelné pohody, ale i zajímavého vzhledu interiéru. Kusové koberce lze pořídit do všech místností. Výběr je opravdu velice široký.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id3594 (1678)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat